Smaller Default Larger

Ziua Internațională a Francofoniei la SCOALA GIMNAZIALA NR. 2 MODELU. Data desfășurării activității: 24 martie 2017. Cadre didactice implicate: prof. Ganea Dorina si bibliotecarul Scolii Gimnaziale Nr. 2 Modelu, Coman Corina,

1. Motivarea activității: Francofonia înseamnă pace, înţelegere şi toleranţă, trei valori esenţiale ale umanităţii. 20 martie este o zi dedicată limbii franceze, care reuneşte 200 de milioane de locuitori în întreaga lume şi 870 de milioane de persoane din cele 70 de state şi guverne ale Organizaţiei Internaţionale a Francofoniei. De aceea şi elevii Scolii Gimnaziale nr. 2 Modelu au participat la o activitate dedicată Zilei Internaţionale a Francofoniei sărbătorind prin cântec, poezie şi “incursiuni” în cele mai interesante locuri din Franţa.
2. Obiective:
– facilitarea comunicării cadru didactic- elev;
– cunoaşterea termenului de francofonie, definirea lui prin implicarea elevilor
participanţi la activitate și cu ajutorul unei PPT;
-stimularea elevilor spre o mai bună cunoaştere a limbii franceze;
– stimularea elevilor spre cunoaşterea unor noţiuni de cultură generală
referitoare la Franţa.
3. Grupul-țintă: elevii clasei a VI-a A si a VII-a A
4. Etapele activității:
– Definirea conceptului de Francofonie, originea și semnificațiile lui. Aderarea României la Francofonie – elevii claselor a -VI-a A si a VII a A
– Interpretarea Imnului Francofoniei
– Interpretarea unor cantece in limba franceza 
– PPT în limba franceză –,, La francophonie"
– Prezentarea principalelor obiective turistice din Franța