Smaller Default Larger

Pe data de 05.11.2017, la Scoala Primara Nr. 1 Tonea, şcoală arondată Şcolii Gimnaziale Nr. 2 Modelu,a avut loc un moment comemorativ închinat ctitorului Marinei Militare Romane,-Contraamiral Nicolae Dumitrescu-Maican . Monumentul se afla in curtea Şcolii Primare nr.1.Tonea . La acest ceremonial au participat :

-Primarul Comunei Modelu-ing.Dobre Gheorghe 
-Viceprimar Tutuianu Valerica
-Secretarul Primariei Modelu-Neicu Nicu 
-Comandor Marian Savulescu, seful Serviciului Instructie si Doctrina din Statul Major al Fortelor Navale, Bucuresti
-Doamna Dr. Slavu Alexandra, critic de arta - strănepoata amiralului Maican insotita de sora sa Maria Margarita Iuca
-Doamna Dr. Pavaloiu Mariana, istoric, colaboratoare a Statului Major al Fortelor Navale
-Lt. ing. Vladut Alexandru - ofiter de proiect
-Domnul Senator Filipescu Raducu 
-Vicepresedintele Consiliului Judetean Calarasi ,Valentin Barbu
-Domnul Director de la Arhivele Statului Nicolae Tiripan
- Doamna Director Chiran Adriana si domnul director adj. Mitea Razvan Raducu alaturi de cadrele didactice de la Scoala Gimnaziala Nr. 2 Modelu si nu in ultimul rand, elevii Scolii Gimnaziale Nr. 2 Modelu, care au sustinut un moment artistic, dedicat memoriei Generalului de marina N. D. Maican. 
Acest eveniment trebuie să conștientizeze că suntem responsabili pentru păstrarea valorilor, ptr. ca nimeni nu va putea ghici unde şi când se va termina drumul vieţii unei persoane, de cine sau poate de ce depinde existenţa umană în timp şi spaţiu.
Cu aceasta ocazie, Scoala Primara Nr. 1 Tonea , a devenit , Scoala Primara, General de Marina N.D. Maican.
Eroii poporului român, cu nume cunoscute, dar mai ales necunoscute, unii ştiuţi doar de Dumnezeu, sunt acele personalităţi care au demonstrat, chiar prin sacrificiul suprem, că pun interesele comunităţii sau ale naţiei mai presus decât interesele proprii.
Cinstirea faptelor lor eroice le vom arăta şi dovedi nu prin simple discursuri şi confesiuni retorice, ci prin înălţarea noastră la măreţia şi strălucirea jertfei lor! Făclie de lumină şi de înălţare, eroii neamului ne cer astăzi un stil de viaţă nouă şi devotament cu dăruire pe altarul neamului. Să plecăm genunchii şi inimile noastre pentru pioasa reculegere în faţa eroilor noştri, ctitori ai veşniciei româneşti şi să lăsăm să cadă o lacrimă de recunoştinţă,în rugăciunea noastră pentru veşnica lor odihna.

moment comemorativ închinat ctitorului Marinei Militare Romane,-Contraamiral Nicolae Dumitrescu-Maican