ARGUMENT:
       Odată cu aderarea la Uniunea Europeană, ziua de 9 Mai a devenit deja o tradiţie pentru noi şi o sărbătorim în fiecare an.
       Proiectul  îşi propune ca elevii să cunoască semnificaţia zilei de 9 Mai şi a UE.

COMPETENTE:
  • iniţierea elevilor în cunoaşterea unor elemente specifice U.E.;
  • cunoaşterea însemnelor U.E.;
  • cunoaşterea Europei prin intermediul unei expoziţii de pliante, prezentari ppt, ilustraţii;
  • dezvoltarea deprinderilor de  realizare a drapelelor ţărilor membre UE, de cautare si prezentarea  de informatii specifice fiecarei tari membre UE , de intonare a Imnului UE si recitarea unor poezii;
  • stimularea interesului elevilor pentru Uniunea Europeană şi pentru simbolurile acesteia.
 Actiunea, a fost sarbatorita in cadrul Bibliotecii Judetene Calarasi si Scolii Gimnaziale Nr. 2 Modelu.

Coordonatorii proiectului au fost:
 Dl.  Cocosi Marius -profesor de istorie
 D-na  Coman Corina - bibliotecar